zamknij(esc)
EN Kontakt

Agata Elsner, Marta Jagniewska i Marek Straszak

Food Stories Recollected
projekt-food-stories-recollected
dziedzina: sztuki wizualne
miasto rezydencji: Wrocław

„Food Stories Recollected” to multimedialna instalacja, będąca fuzją dwóch projektów: performansu „Historie kuchenne” Agaty Elsner i Marty Jagniewskiej oraz instalacji „Recollected” Marka Straszaka. „Food Stories Recollected” to zmysłowa opowieść o historii żywności i żywienia; prezentacja ze świata stworzonego przez obraz, zapach, dźwięk, smak i dotyk. Tropiąc różnorodne ciekawostki związane z historią jedzenia – za pomocą faktów, statystyk i liczb – autorzy przygotowali opowieść o rzeczywistości pełnej absurdów kulinarnych, przesądów, stereotypów, wykluczeń, zapożyczeń oraz przypadków, które zadecydowały o wyglądzie świata, nie tylko w jego perspektywie gastronomicznej.
Wernisaż pracy ich autorstwa miał miejsce 14 maja (w Nikiel Gallery), w ramach Majowej Nocy Nadodrza.

Marek Straszak – studiował Sztukę i Media na Uniwersytecie Sztuki (UdK) w Berlinie (DE) oraz Fotografię i Multimedia na wrocławskiej ASP. Freelancer, artysta nowych mediów, działa na polu motiongraphics, interaktywnych audiowizualnych instalacji oraz rzeźb kinetycznych. Współpracuje z teatrami, domami mediowymi, muzeami oraz instytucjami kultury.

Agata Elsner – aktorka, performerka, twórczyni wielu przedsięwzięć z zakresu świata sztuki i kulinariów. Od 12 lat silnie związana z poznańskim środowiskiem teatrów alternatywnych. Współautorka kilkudziesięciu przedsięwzięć teatralnych. Z zamiłowania i wykształcenia kulturoznawca i dietetyk. Współtwórczyni projektu Kluboksięgarnia Głośna. Wielokrotna stypendystka m.in MKiDN na działania okołoteatralne i kulinarne.

Marta Jagniewska – absolwentka Dramatopisarstwa w Szkole Dramatu Tadeusza Słobodzianka w Warszawie. Magister kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracowała z działem edukacji Galerii Zachęta i Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie oraz Ośrodkiem „Brama Grodzka Teatr NN” w Lublinie. Dramatopisarka, scenarzystka, twórczyni spektakli dokumentalnych, kuratorka, animatorka kultury i dziennikarka. Prowadzi warsztaty łączące działania pisarskie i teatralne z food designem.