zamknij(esc)
EN Kontakt

Alessandra Ferrini

Florencja
Ghetto Relay
a-ferrini_portrait
rok urodzenia: 1984
dziedzina: sztuki wizualne / film
miasto rezydencji: Wrocław

Alessandra Ferrini to artystka wizualna pochodząca z Florencji. Jest absolwentką wydziału Antropologii Przestrzeni, Krajobrazu i Architektury na Uniwersytecie w Londynie oraz wydziału Sztuki Mediów Uniwersytetu w Westminster. Realizowany przez nią w trakcie rezydencji we Wrocławiu w październiku i listopadzie tego roku projekt „Ghetto Relay” wybrany został spośród ponad stu innych zgłoszonych w ramach zorganizowanego przez A-i-R Wro naboru dla artystów z Europy, zainteresowanych tematem kryzysu migracyjnego w XXI wieku.

„Ghetto Relay” to projekt społecznie zaangażowany, poświęcony pracy niewolniczej w Unii Europejskiej. Ferrini w swojej pracy oddaje głos nielegalnym imigrantom zamieszkującym Gran Ghetto w Rignano w południowych Włoszech. Ci ostatni przybywając do Europy, padają ofiarą lokalnej mafii, która zmusza ich do niewolniczej pracy na licznych plantacjach pomidorów. Ferrini zaprosiła do współpracy nie tylko migrantów, ofiary „caporalato”, ale także Radio Ghetto, które zostało stworzone, aby w różnych językach informować przybyszów o ich prawach i bieżącej sytuacji na świecie. Na tej podstawie powstał film składający się z wypowiedzi zaczerpniętych z radia oraz zdjęć z satelity Google.

„Ghetto Relay” odnosi się do niezwykle ważnego, a często przemilczanego problemu pracy niewolniczej we współczesnej Europie. Projekt został wybrany spośród ponad stu innych, ponieważ ukazuje nie tylko dramatyzm współczesnych procesów migracyjnych, ale też skupia się na kontekście europejskim, formułując pytania poświęcone znaczeniu podstawowych wartości europejskich.

Podczas rezydencji we Wrocławiu artystka skupiła się na badaniu historycznych i kulturowych powiązań pomiędzy Polską i Włochami, których symbolem stał się pomidor. Ciągle we Włoszech, ale i innych obszarach Unii Europejskiej, dochodzi do łamania podstawowych praw nie tylko migrantów z Afryki, ale także mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego część swojego pobytu we Wrocławiu Ferrini poświęciła badaniu współczesnych praktyk niewolniczych, które mają miejsce także w Polsce. To zaś stało się asumptem do dialogu z młodzieżą z podwrocławskich szkół, aby spróbować dać odpowiedź na pytanie, czy istnieją wspólne wartości europejskie.

Projekt „Ghetto Relay” oraz film „Radio Ghetto Relay” przedstawione zostaną we Wrocławiu dwukrotnie. Po raz pierwszy podczas organizowanego przez fundację Art Transparent spotkania „Młodzież w Europie” 28 listopada (godz. 13:00), a następnie 29 listopada w trakcie „A-i-R Wro Talks” (godz. 19:15). Oba wydarzenia będą mieć miejsce w Barbarze – Infopunkcie ESK Wrocław 2016. Artystce w prezentacjach towarzyszyć będą Marco Stefanelli – członek AmisNet, organizacji, która założyła Radio Ghetto oraz Karolina Bieniek z fundacji Art Transparent – kuratorka rezydencji Ferrini.