zamknij(esc)
EN Kontakt

Alfredo Costa Monteiro

Barcelona
A-i-R Sanatorium Dźwięku 2018
dziedzina: sztuka nowych mediów / muzyka / multimedia / sztuka performatywna
miasto rezydencji: Sokołowsko

Kolejnym po Ryoko Akamie twórcą zaproszonym do Sokołowska wspólnie z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ jest Alfredo Costa Monteiro – artysta audiowizualny urodzony w Portugalii, aktualnie mieszkający w Barcelonie. Monteiro studiował rzeźbę/multimedia na paryskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Christiana Boltanskiego. Od 1992 roku jego prace sytuują się pomiędzy sound artem, sztukami wizualnymi i poezją dźwiękową. Jego instalacje i utwory dźwiękowe, wszystkie utrzymane w estetyce lo-fi, łączy zainteresowanie ich twórcy procesami o charakterze zmiennym, podczas których manipulacja obiektami jako instrumentami czy też instrumentami jako obiektami posiada silny aspekt fenomenologiczny.

Przywykły do pracy nad dźwiękowymi ekstremami, wahającymi się w przedziale od akustycznych praktycznie niesłyszalnych solo na papier, do występów, w trakcie których głośność osiąga dosłownie fizyczną obecność, od 2001 tworzy różnorakie projekty, za każdym razem wykorzystując odmienne instrumentarium, takie jak preparowany akordeon, gramofon, preparowaną gitarę, urządzenia elektroakustyczne, syntezatory czy obiekty rezonujące – by nadać tymże projektom różne tożsamości i kierunki.

W przypadku poezji dźwiękowej pracuje nad muzycznością języka, z jego zawartością fonetyczną, utrzymując jednak zawsze równowagę z semantyką. Jego wiersze bywają zazwyczaj hałaśliwe i wielojęzyczne (przeważnie w językach: hiszpańskim, portugalskim i francuskim, ale także i katalońskim czy angielskim). Używa systemów kombinatorycznych, bazujących na dźwiękach wspólnych wszystkim tym językom, by kreować wieloznaczeniowość, która poszukuje konfuzji i często zmierza się z pojmowaniem.

Podczas wizyty studyjnej w ramach A-i-R Sanatorium Dźwięku Sokołowsko 2018 Monteiro będzie kontynuował swoją prace artystyczną, ale zrealizuje też warsztat „Improwizacja dźwiękowa: strategie na tu i teraz”. Efekty jego pracy prezentowane będą podczas czwartej edycji festiwalu „Sanatorium Dźwięku”.

# strona Alfreda Costy Monteiro

ACM 2