zamknij(esc)
EN Kontakt
dziedzina: sztuka nowych mediów / multimedia / video / film
miasto rezydencji: (English) Wrocław

Andrey Ustinov to artysta urodzony w Łudze, w ówczesnym Związku Radzieckim, absolwent Young Artists School, prowadzonej przez Fundację ProArte w Sankt Petersburgu (2003), skąd przeniósł się do Niemiec, gdzie studiował w Akademii Sztuk Medialnych w Kolonii (2008-2011); uczestnik programu rezydencyjnego Goethe@WRO w Centrum Sztuki WRO.

Prace Ustinova istnieją tylko wtedy, kiedy są oglądane przez widzów, którzy mogą wejść z nimi w interakcję. Artysta jest znany z autoironicznego podejścia i specyficznego wyboru miejsc, w których działa. Stworzony przez niego manifest pt. “Secondary Art” (“Sztuka wtórna”) skromnie głosi, że jego sztuka jest wyłącznie powtórzeniem tego, co robią wszyscy inni artyści. Według niego sztuka jest tym, co pozostaje niezauważone na pierwszy rzut oka, a ściślej, jest ona środkiem obserwowania procesu jej postrzegania. Chcąc sprawić, by postrzeganie było widoczne i/lub słyszalne, artysta umiejscawia konstrukcje obrazów i dźwięków zbudowane z elementów specyficznych dla danego kontekstu, które stają technicznymi przedłużeniami naturalnych zmysłów.

FILM NOIR to rezydencyjny projekt site-specific Andreya Ustinova, rodzaj performatywnej instalacji w przestrzeni publicznej. Artysta chce zaoferować alternatywne doświadczenia lokalnej społeczności i gościom odwiedzającym miasto, które jako rodzaj przestrzeni interesuje go w kategoriach zasobu publicznego oraz jako tło dla własnych politycznie dystopijnych projekcji. FILM NOIR zaistnieje w  opuszczonym, otwartym terenie, jako połączenie kina GPS i noise’owego koncertu oraz wynik osobistego doświadczania przez artystę nowego otoczenia.