zamknij(esc)
EN Kontakt

Aleksandra Bełz-Rajtak, Karolina Włodek, Kuba Rajtak i Mikołaj Rajtak

DADA-baba
projekt-dada-baba
dziedzina: sztuki wizualne
miasto rezydencji: Mysłakowice

Jak połączyć rodzicielstwo z realizacją pracy artystycznej? Fundacja h/2, we współpracy z Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, przygotowała specjalny projekt „DADA-baba” – łączący macierzyństwo i praktykę twórczą.

Autorka pomysłu, Karolina Włodek – artystka i mediatorka sztuki, zaprosiła do współpracy Aleksandrę Bełz-Rajtak i jej dwóch synów – czteroletniego Kubę i rocznego Mikołaja. Choć zazwyczaj artystkom-mamom trudno jest skupić się na pracy twórczej, tu macierzyństwo było siłą całego projektu – jego idea to „twórcze podążanie za dziećmi”, będącymi inspiracją dla zaproszonej rezydentki. Dodatkowym, ważnym aspektem była praca z wykorzystaniem lokalnego kontekstu i zaangażowanie społeczności Mysłakowic.

Podczas miesięcznej rezydencji we wrześniu 2016 roku przeprowadzone zostały warsztaty międzypokoleniowe i warsztaty dla dzieci oraz prezentacje sztuki współczesnej, połączone ze spacerami pod przewodnictwem zaproszonych gości.

Rezydencja „DADA-baba” to także inauguracja cyklu „Rezydencji pod Śnieżką – Sekretów”. Dzięki różnorodnym projektom artystycznym, mieszkańcy okolicy będą mieli okazję włączyć się do wspólnych działań razem z artystami. Celem pobytów rezydencyjnych w barokowym domu w Mysłakowicach, sudeckiej wsi między Jelenią Górą a Karpaczem, jest bowiem wniknięcie w lokalną teraźniejszość i pamięć oraz stworzenie przyjaznej przestrzeni dla wielokierunkowej komunikacji i edukacji przez sztukę. Idea udostępnienia artystom prywatnego domu opiera się na praktyce dzielenia się wspólną przestrzenią, wyobraźnią, wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem – wszystko we współpracy z lokalnymi mieszkańcami.

***

„DADA-baba” to jeden ze zwycięskich projektów trzeciej edycji konkursu na współorganizację rezydencji artystycznych; zrealizowany przez Fundację h/2 we współpracy z Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.