zamknij(esc)
EN Kontakt

James Hopkin

Wielka Brytania
james-hopkin
dziedzina: literatura
miasto rezydencji: Wrocław

James Hopkin – ukończył z wyróżnieniem filologię angielską z filozofią (Manchester), a następnie (również z wyróżnieniem) studia magisterskie ze Współczesnej Fikcji w UEA, Norwich i zdobył stypendium British Academy za jego doktorat na York & UEA. W 1998 roku zaczął pisać o literaturze dla „New Statesman” i „The Guardian”; dla tego ostatniego przeprowadził wywiady z jednymi z najważniejszych polskich literatów, m.in. z Różewiczem, Miłoszem, Szymborską, Stasiukiem czy Tokarczuk.

Publikując opowiadania od 1994 roku, Hopkin zdobył pierwszą nagrodę w dziedzinie literatury (Norwich UK Arts Council) w 2002 za opowiadanie Even the Crows Say Krakow (opublikowany przez Picador; Hopkin współpracuje z wydawnictwem od 2003 roku). Uznana przez krytyków Winter Under Water, jego pierwsza powieść, ukazała się w 2007 roku (i ponownie w 2014 roku); w Polsce została wydana w 2009 roku jako Zatopinona Zima (Znak). Obie książki są teraz dostępne jako e-booki.

W 2007 roku wykładał gościnnie jako profesor literatury na Uniwersytecie w Lipsku; był także pisarzem-rezydentem w kilku krajach Europy, a jego prace można było usłyszeć podczas odczytów w całej Europie, m.in. w Edynburgu, Tbilisi, Zagrzebiu czy Viborg. Opowiadania Hopkina ukazały się w różnorodnych antologiach, w tym w ramach Edinburgh International Book Festival – opowiadanie Elsewhere (2012). Dziewięć z jego opowiadań można było usłyszeć w BBC Radio 3 i 4, w tym A Dalmation Trilogy, A Georgian Trilogy i opowiadania osadzone w Wiedniu i Berlinie. Współpracował również – na płaszczyźnie literackiej – przy powstawaniu filmu Fishermen’s Conversations (2015).

Zdobył J B Priestley Award w 2010 roku, w 2011 – nagrodę od Towarzystwa Autorów i został nominowany do Manchester International Fiction Prize w 2013 roku za opowiadanie The Resistible Rise of Arturo Ui’s Arm. W październiku 2014 został wyróżniony przez Kraków – Miasto Literatury UNESCO, otrzymując tablicę ze swoim nazwiskiem na ławce na Plantach.

Jego najnowsze prace to Say Goodbye to Breakfast (Picador) oraz zbiór opowiadań Fairy-tales for Fugitives (Picador). Zajmuje się także prezentacją Europejskiej literatury w Wielkiej Brytanii.