zamknij(esc)
EN Kontakt

Kama Sokolnicka

Wrocław
rok urodzenia: 1978
dziedzina: rzeźba / malarstwo / sztuki wizualne
miasto rezydencji: Berlin

Kama Sokolnicka to urodzona w 1978 roku i mieszkająca we Wrocławiu autorka kolaży, obrazów, rysunków, wideo i instalacji site-specific; absolwentka Wydziału Grafiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się głównie procesami związanymi z miejscem, terytorializmem, percepcją przestrzeni, obrazem jako funkcją pamięci, potrzebą orientacji w otoczeniu oraz fenomenem horror vacui. Jesienią 2016 roku dołączyła do grona rezydentów Kunstlerhaus Bethanien w Berlinie – jednego z najbardziej prestiżowych ośrodków rezydencyjnych na świecie.

Plan na rezydencję

Podczas rezydencji w Kunstlerhaus Bethanien Kama Sokolnicka zamierza pogłębiać i rozwijać swoje badania w odniesieniu do materiału i formy. Badania te dotyczą obecnie przede wszystkim procesów​ zachodzących w obrębie postrzegania oraz wątków, takich jak fałda (Le Pli znana z filozofii Deleuze’a), niedwoistość, ambiwalencja, przerwa, zmiana, stan wyprzęgnięcia z outsourcingowej fabryki usług czy spojrzenie z pozycji posthumanizmu.

Na początku rezydencji artystka planuje zająć się pracą z materiałem; wybierając poszczególne „ready mades”, tekstylia, metal, drewno i cement, będzie prowadzić z nimi próby. W kolejnych tygodniach przystąpi do realizacji kilku obiektów/rzeźb. Sokolnicka chce również kontynuować pracę nad swoimi kompozycjami tekstylnymi oraz przygotować nowe kompozycje łączące drewno, cement i metal. Ta otwarta formuła serii prac, które powstaną w trakcie rezydencji, będzie wynikać z form sygnalizowanych w jej poprzednich projektach. Podczas całego pobytu w Kunstlerhaus Bethenien, równolegle do pracy nad obiektami, artystka zamierza także rysować. W planach ma stworzenie nowej serii kolaży opartych na druku, jest też w trakcie pracy nad obrazami pod roboczym tytułem „Gdzieś indziej”.