zamknij(esc)
EN Kontakt

Karolina Błażejczak

Szklarska Poręba
Drogi do domu
dziedzina: literatura / video / film
miasto rezydencji:

„Drogi do domu” to opowieść o zapomnianych pionierach: dzięki nim w latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku małe miejscowości na Dolnym Śląsku zostały na nowo odkryte dla świata. Karolina Błażejczak, artystka pochodząca ze Szklarskiej Poręby, wyruszyła w podróż po naszym regionie, poznając historie budowniczych dolnośląskich dróg.

Karolina Błażejczak wybrała się w podróż po Dolnym Śląsku ze swoją mamą Elżbietą, przedstawicielką nowych osadników, którzy w latach 1978-1994 brali udział w powstawaniu dróg w okolicach Gryfowa Śląskiego, Świeradowa Zdroju, Barcinka, Rybnicy, Zgorzelca, Czerniawy oraz leśne trasy w Nadleśnictwie Szklarska Poręba. Wyprawa po trasach, budowanych m.in. przez Elżbietę, stała się pretekstem do przywrócenia wspomnień o Dolnym Śląsku, latach 80. i okresie transformacji.

Efektem tej kilkutygodniowej podróży jest projekt cross-medialny, złożony z reportażu literackiego, serii krótkich filmów wideo, zestawu fotografii archiwalnych i wykonanych przez samą artystkę.

***
Rezydencja „Drogi do domu” to jeden ze zwycięskich projektów drugiej edycji konkursu na współorganizację rezydencji artystycznej. Projekt zorganizowany został we współpracy Fundacji na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza i Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.