zamknij(esc)
EN Kontakt

Léonie Young

Lille
"Pakuj się"
dziedzina: fotografia / sztuki wizualne
miasto rezydencji: Wrocław

W październiku 2016 roku galeria Studio BWA Wrocław gości francuską artystkę Léonie Young w ramach programu rezydencyjnego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH.

“Mobilność jest ważnym aspektem w mojej praktyce. Dzięki odkrywaniu terytoriów materializują się przede mną tematy, które rozwijam i badam w moim studio. Moja praca twórcza nieodzownie ma odzwierciedlenie w specyfice danego krajobrazu. Podczas pobytów rezydencyjnych kolekcjonuję dokumenty, archiwa, mapy, rysunki, które pomagają mi zrozumieć charakterystykę badanego miejsca. “

Tak o swoim procesie twórczym opowiada Léonie Young. Podczas eksplorowania nowych miejsc  artystka robi zdjęcia i realizuje filmy, szukając nieoczywistych szczegółów oraz zdarzeń, które mogą stać się fragmentami fikcji  wkraczającej w przestrzeń wspólną.

W czasie rezydentury artystka stworzy nie tylko prace będące zapisem jej wrażeń i doświadczeń z pobytu w Polsce, ale również nawiąże siatkę kontaktów będącą powodem do dalszej wymiany artystyczno-kulturowej. Kuratorem wystawy zostanie Łukasz Rusznica, kierownik galerii Miejsce przy Miejscu, gdzie będziemy mogli zobaczyć finalną odsłonę 6 tygodniowej pracy artystki.

Od 2013 roku stowarzyszenie la malterie (Lille, Francja) i BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej tworzą wspólny program dwustronnych rezydencji przeznaczony dla artystów sztuk wizualnych, oferując im możliwość twórczego pobytu za granicą. W czasie rezydentury w galerii Studio BWA Wrocław artystka stworzy nie tylko prace będące zapisem jej wrażeń i doświadczeń z pobytu w Polsce, ale również nawiąże siatkę kontaktów będącą powodem do dalszej wymiany artystyczno-kulturowej.

Kuratorki programu rezydencyjnego: Joanna Stembalska, Dominika Drozdowska.

Projekt jest współorganizowany przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, będący częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Projekt zorganizowany w ramach partnerstwa między BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej i la malterie stowarzyszenie z Lille. Współorganizowany z Fundacją Avant Art. Przy wsparciu Miasta Wrocław, Miasta Lille, Instytutu Francuskiego w ramach umowy z miastem Lille.