zamknij(esc)
EN Kontakt

Magdalena Soboń

Łódź
Mistrz i Uczeń
dziedzina: sztuki wizualne
miasto rezydencji: Duszniki-Zdrój

Magdalena Soboń – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru, od 2009 roku adiunkt w Pracowni Papieru w macierzystej Uczelni, od 2016 dr hab. Laureatka wielu nagród w kraju i za granicą, w tym Grand Prix na 14. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. Zajmuje się papierem ręcznie czerpanym, tkaniną unikatową, grafiką.

Magdalena Soboń wcieliła się w rolę mistrza w ramach projektu rezydencyjnego „Mistrz i Uczeń”, realizowanego wspólnie przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju i Program AIR Wro. Wspólnie z Barbarą Mydlak w roli ucznia podczas miesięcznej rezydencji w Muzeum Papiernictwa miały okazję korzystać z czerpalni papieru oraz pomocy wykwalifikowanych pracowników. Wszystkie ich dzieła zostały przygotowane na oczach zwiedzających, przez co również goście muzeum stali się świadkami procesu twórczego.

Podczas swojej rezydencji Magdalena Soboń zainspirowała się dźwiękiem, który towarzyszy procesowi wytwarzania papieru ręcznie czerpanego, jego „narodzinom”, wszystkim odgłosom czerpalni – rytmem kapiącej wody, dźwiękami prasy bądź maszyn do rozdrabniania masy celulozowej, ale też odgłosami rzeki płynącej przy muzeum. Efektem pracy rezydencyjnej są realizacje o charakterze przestrzennym, w formie wyjściowej nawiązujące do kształtu tuby.

Wystawa porezydencyjna „Mistrz i Uczeń” miała miejsce we Wrocławiu w Galerii Sztuki TĘTNO w dniach 25.11-9.12.2016.