zamknij(esc)
EN Kontakt

Teatr Akhe: Maksim Isaev i Pavel Semchenko

Rosja
Zrozumieć świat. Proces/codzienność
dziedzina: teatr
miasto rezydencji: Michałowice

„Zrozumieć  świat” to projekt dedykowany mieszkańcom Dolnego Śląska, którego część stanowią warsztaty z udziałem artystów z Rosji i z Polski. Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema – działające na polu teatru, sztuk wizualnych i edukacji artystycznej. Na rezydencję artystyczną (czerwiec-lipiec 2016) w Michałowicach Teatr Cinema zaprosił  artystów z Sankt Petersburga, związanych z Teatrem Akhe: Maksima Isaeva i Pavla Semchenko.

Akhe: Reformatorzy współczesnego teatru

Wybór nie jest przypadkowy: Akhe  to jedna z najważniejszych grup teatralnych z Rosji występująca na scenach całego świata. Ich spektakle są mariażem happeningu, sztuk plastycznych, instalacji, wideoartu i fotografii. Bezkompromisowe i niezależne podejście do aktu tworzenia i samej materii scenicznej, łączące w sobie cechy tradycyjnego teatru, nowych mediów i sztuki galeryjnej  sprawiło, że są uznawani za jednych z reformatorów współczesnego teatru.

W ramach  rezydencji w siedzibie Teatru Cinema w Michałowicach aktorzy z  Akhe, wspólnie z artystami z Teatru Cinema – Małgorzatą Walas-Antoniello, Zbigniewem Szumskim, Tadeuszem Rybickim, Izabelą  Terek-Jopkiewicz i Anną Krych, pracowali metodą  improwizacji, która stanowi bazę poszukiwań teatralnych obu grup. Tematem przewodnim była rozmowa o tożsamości narodowej, a głównym odniesieniem; narzędziem tych poszukiwań – kultura ludowa – baśnie, przypowieści, przysłowia.

Współpraca w regionie

Pracy teatralnej obu zespołów towarzyszyły warsztaty z młodzieżą szkolną z Jeleniej Góry i mieszkańcami regionu. Artyści z Rosji i Polski pracowali  również z działającą przy MDK „Muflon” teatralną grupą warsztatową „Ciałość” oraz z Teatrem Osób Uzależnionych  „Karawana”. Rezydencja obejmowała też działania w terenie – filmowe wywiady z mieszkańcami z regionu, które posłużyły do stworzenia strony wizualnej projektu. Bazując na przysłowiach i przypowieściach – jako mądrości i dziedzictwie kulturowym – stawiali pytanie o siłę kultury.

23 lipca miał miejsce finałowy spektakl, będący podsumowaniem całej rezydencji.

Rezydencja „Zrozumieć świat. Proces/codzienność”, prowadzona we współpracy z Programem A-i-R Wro, to jeden ze zwycięskich projektów trzeciej edycji konkursu na współorganizację rezydencji artystycznych.