zamknij(esc)
EN Kontakt

Nagore Legarreta

Kraj Basków, Hernani
SHARE THE SPACE
rok urodzenia: 1981
dziedzina: fotografia / sztuka miejska
miasto rezydencji: Wrocław

Nagore Legarreta jest absolwentką Komunikacji Audiowizualnej na Uniwersytecie Kraju Basków (UPV/EHU). Jej zainteresowanie fotografią narodziło się, kiedy pracowała dla lokalnej gazety „Hernaniko Kronika” (2003-2009). Od tego czasu eksploruje świat fotografii zarówno jako artystka, jak i nauczycielka. Legarreta odnalazła idealne dla siebie medium w postaci fotografii otworkowej. Jej prace prezentowane były w centrach sztuki oraz podczas wydarzeń takich, jak Photoespaña 2016, Galeria Saatchi (Londyn), Muestra de Arte Joven de La Rioja, Koldo Mitxelena Kulturunea (San Sebastian), Le Bel Ordinaire (Pau) czy Gran Canaria Foto 2016. Jest także autorką książki „Editopoa” (2011, Banizu Nizuke).

Legarreta kontynuować będzie we Wrocławiu projekt, który w San Sebastian dedykowała rzece Urumea. Tu punkt wyjścia stanowić ma Odra. Odra była świadkiem rozwoju Wrocławia, jego codzienności, ale też historii, wojny i odrodzenia. Rezydentka chce jej więc dać możliwość przedstawienia, jak ona widzi miasto i ludzi, a także co i kogo napotyka na swojej drodze. Aby to uczynić, umieści na powierzchni Odry kamery otworkowe zbudowane z puszek. Legarreta zaprosi też wrocławian do fotografowania z nią rzeki, wykorzystując do tego kamery zbudowane uprzednio podczas warsztatów. Do nawiązania dialogu z Odrą artystka chce również zachęcić lokalnych muzyków, aby ci z kolei zagrali na instrumentach zbudowanych z puszek i kontenerów oraz wypełnionych wodą z rzeki.

Wyniki rezydencji Legarrety zobaczyć będzie można podczas międzynarodowej konferencji „Miasto i Kultura” we Wrocławiu w dniach 20-22 września 2017 roku.

img419