zamknij(esc)
EN Kontakt

Nina Adelajda Olczak

Polska/Niemcy
Rewizyta
nina-adelajda-olczak
rok urodzenia: 1980
dziedzina: sztuka miejska
miasto rezydencji: Wrocław

Współczesna Polska, Niemcy i mieszanka kultur w poniemieckiej willi. W lipcu tego roku Nina Adelajda Olaczk przyjechała do Wrocławia z kulturową rewizytą, aby wspólnie z lokalną społecznością zrealizować projekt artystyczny w budynku przy ul. Kochanowskiego 21.

Projekt „Rewizyta” to spotkanie kultur w poniemieckiej willi: wybrana w ramach otwartego naboru twórczyni zrealizowała tu projekt artystyczny, szukając punktów wspólnych i różnic między współczesną Polską a Niemcami, z „żywym” tłem historycznym, czyli w budynku-miejscu rezydencyjnym, który był świadkiem burzliwych przemian w XX wieku na Dolnym Śląsku. Jednak rezydencja artystyczna stała się dla artystki podstawą dla działań rewolucyjnych, pojmowanych w szerokim zakresie: społecznym, kulturowym, ekologicznym czy też politycznym. Na okres „Rewizyty” dom założycieli Warstw stał się siedzibą sztabu „Rewolucji na Zaciszu” – serii spotkań i dyskusji przygotowanych wspólnie z mieszkańcami z okolicy.

Wybrana rezydentka – Nina Adelajda Olczak – to artystka-kuratorka, zajmująca się performance i sztuką nowych mediów. Pochodzi z etnicznie mieszanej, dolnośląskiej rodziny, gdzie przeplatają się tradycje śląskie, polskie i niemieckie. W swoich działaniach sprzeciwia się elitaryzacji sztuki, zwracając ją życiu codziennemu i nie szczędząc przy tym dowcipu.

***

Organizatorami „Rewizyty” są „Warstwy”, Fundacja Wersja i Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro. Projekt jest jednym ze zwycięzców drugiej edycji konkursu na współorganizację rezydencji artystycznej dla organizacji pozarządowych i spółdzielni socjalnych z Wrocławia i Dolnego Śląska.