zamknij(esc)
EN Kontakt

Oleksandr Bojczenko

Ukraina
dziedzina: literatura
miasto rezydencji: Wojnowice

Oleksandr Bojczenko to pochodzący z Czerniowiec krytyk literacki, tłumacz z języka polskiego i rosyjskiego, felietonista (obecnie współpracuje z pismami „Kraina”, „Ukraiński żurnal” oraz portalem internetowym zbruc.eu), w latach 2002-2010 współredaktor pisma internetowego „Potyah 76” („Pociąg 76”), w 2008-2011 redaktor naczelny dodatku „Trochę Kultury” w gazecie „Młody Bukowiniec” (Czerniowce), w 1995-2008 wykładowca literatur obcych (Uniwersytet w Czerniowcach). Wielokrotny (2005, 2008, 2013) stypendysta programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP  (Gaude Polonia). W roku 2014 został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Podczas rezydencji w Wojnowicach pracował nad przekładem „Pięknych dwudziestoletnich” Marka Hłaski, którego dzieła nie doczekały się do dziś ukraińskiego tłumaczenia. Za cel postawił sobie również odwiedzenie miejsc we Wrocławiu, z którymi związany był młody Hłasko.

Rezydencje Literackie w Zamku na Wodzie w Wojnowicach to projekt przygotowany wspólnie przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i A-i-R Wro – Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016. Zaproszeni na rezydencję literaci z krajów Europy Środkowo-Wschodniej mieli okazję wspólnie pracować w ośrodku rezydencyjnym, prowadzonym w Wojnowicach przez Kolegium – w trakcie trzech tur (czerwiec-lipiec, lipiec-sierpień; trzecia, w której bierze udział artysta, zaplanowana jest na październik-listopad 2016).