Z radością ogłaszamy, że w wyniku naboru na rezydencję, którą współorganizujemy wraz z Fundacją Valletta 2018, na Maltę pojedzie Martyna Komorowska!

Komorowska to młoda architekta, którą interesują głównie ludzie i architektura skierowana w stronę społeczności. Jej rezydencja na Malcie swoją kulminację mieć będzie podczas drugiej edycji międzynarodowych warsztatów „DESIGN4THECITY”, zaplanowanych w Birżebbudze na październik tego roku. „DESIGN4THECITY” to projekt realizowany w ramach „Valletta Design Cluster”, czyli jednego z flagowych programów Europejskiej Stolicy Kultury Valletta 2018, który razem z „Urban Action” z Berlina skupi wokół siebie międzynarodową grupę roboczą złożoną z praktyków i teoretyków zainteresowanych przestrzenią publiczną.

moira

Znamy też wyniki naboru na rezydencję we Wrocławiu, o którą starać się mogli przedstawiciele środowisk artystycznych i kulturalnych z Valletty – Europejskiej Stolicy Kultury w 2018 roku. Spośród licznych aplikujących wybrana została Moira Agius. Gratulujemy!

Agius jest artystką multimedialną, wykładającą jednocześnie na MCAST Institute for the Creative Arts na Malcie. We Wrocławiu zainteresowała ją przestrzeń Dzielnicy Czterech Wyznań, która stanie się obszarem jej działań badawczych. Agius swój projekt dedykuje kobietom, a dokładniej statusowi kobiety w kontekście religii i społeczeństwa. Artystka w swojej pracy bada sposoby, w których jednostki mogą przekraczać granice ustalone przez społeczeństwo, odzyskując poprzez to poczucie wolności osobistej. Tym samym artystka analizuje procesy transformacji ograniczone tabu, doktrynami i zasadami określonymi w kulturze.