Aparat fotograficzny można zbudować ze zwykłej puszki po kawie. To bardzo prosty sposób na wykonywanie zdjęć. Taką techniką posługuje się baskijska fotografka Nagore Legarreta.

Do uczestnictwa w warsztatach Legarreta zaprasza mieszkańców Wrocławia, zarówno dzieci, jak i dorosłych. W swoim wrocławskim projekcie artystka stara się odpowiedzieć na pytanie: co widzi Odra? By znaleźć odpowiedź, umieszcza zbudowane przez siebie aparaty-puszki w rzece. Podczas warsztatów chciałaby jednak tę sytuację odwrócić i zapytać, jak mieszkańcy Wrocławia postrzegają Odrę. Zdjęcia wykonane w ramach warsztatów zostaną zaprezentowane razem z fotografiami artystki w trakcie wystawy towarzyszącej konferencji „Miasto i Kultura” w dniach 20-22 września w podwórku przy ulicy Ruskiej 46.

Co będziemy robić na warsztatach?

Dzieci i dorośli będą budować aparaty z puszek. Nie trzeba znać się na fotografii, ani nic przynosić – wszystkie materiały będą czekały na uczestników na miejscu.

W pierwszej części warsztatów zbudujemy aparaty: pomalujemy puszki, zrobimy w nich otwory i szczelnie je zamkniemy, by nie dostało się do wnętrza światło. Następnie fotografka wytłumaczy, na jak długo powinniśmy otworzyć otwór, aby zrobić dobre zdjęcie. Opowie też o innych kwestiach dotyczących aparatów otworkowych, żeby w przyszłości uczestnicy mogli konstruować je sami.

W drugiej części warsztatów uczestnicy umieszczą papier fotograficzny w puszkach i wyruszą nad rzekę, by wykonać swoje fotografie. Zostaną poproszeni o wybranie miejsc dla nich ważnych. Następnie wspólnie wywołamy zdjęcia w przygotowanej ciemni. Uczestnicy zostaną też poproszeni o opowiedzenie, dlaczego wybrali akurat te miejsca. Ich wypowiedzi będą nagrane i staną się częścią wystawy, podczas której zaprezentowane zostaną także ich fotografie.

Kto może wziąć udział w warsztatach?

Każdy! Zapraszamy też dzieci od 6 roku życia i ich rodziców do wspólnej budowy aparatów otworkowych.

Warsztaty poprowadzone będą w języku angielskim z tłumaczeniem na polski.

KTO: Nagore Legarreta [San Sebastian, Kraj Basków]

KIEDY: 28-29 sierpnia, 16:00-20:00

GDZIE: Barbara, sala warsztatowa na poziomie -1, Świdnicka 8b, Wrocław

ZGŁOSZENIA: agnieszka.marcinowska@wroclaw2016.pl

Uwaga! Uczestnicy zobowiązani są uzupełnić i podpisać oświadczenie w celu wzięcia udziału w warsztatach.

Nagore Legarreta została zaproszona do Wrocławia na dwumiesięczną rezydencję w ramach współpracy Programu Rezydencji Artystycznych AIR Wro, prowadzonego przez Biuro Wrocław 2016, z Instytutem Kultury Baskijskiej Etxepare.

airwro.wroclaw2016.pl/nagore-legarreta/