zamknij(esc)
EN Kontakt

Yuji Hamada

Japonia
TIFF Residency
rok urodzenia: 1979
dziedzina: fotografia
miasto rezydencji: Wrocław

Yuji Hamada pochodzi z Japonii i jest jednym z fotografów młodego pokolenia, którzy budzą dziś coraz większe zainteresowanie na całym świecie. Artysta, reprezentowany między innymi przez galerię PGI w Tokio, w swojej pracy twórczej skupia się na medium fotografii oraz jego strukturze. Jak zaznacza artysta, fotografia pomaga mu w zgłębianiu tego, co w rzeczywistości oznacza „widzieć” oraz czym jest „niewidzialne”. Hamada stara się też bawić kompozycją w fotografii i często pracuje nad techniczną stroną tej dziedziny sztuki. Jego ręczne wydruki kolorowe cechuje wyjątkowa tonalność – wszystko dzięki różnorodnym sztuczkom i recepturom, których używa w ciemni.

We wrześniu 2016 roku Hamada przyjechał na rezydencję do Wrocławia i na Dolny Śląsk, gdzie fotografował różnorodne granice (te naturalne, umowne czy nieoczywiste) i ich przenikanie. Zainteresował się krajobrazem na styku granic Polski, Niemiec i Czech, a także różnymi warstwy historii – dysonansem pomiędzy starą i współczesną architekturą na Dolnym Śląsku. Rezydencja Yuji’ego Hamady zakończyła się wystawą jego prac w galerii BWA Studio w dniach 3-12 listopada 2016.

Rezydencja japońskiego fotografa jest częścią TIFF Residency, czyli pierwszej próby stworzenia rezydencji artystycznej podjętej przez TIFF Center, wspieranej przez AIR Wro oraz EU Japan Fest. Celem tej współpracy w dalszej perspektywie jest utworzenie pierwszego w Polsce, międzynarodowego i stałego programu rezydencyjnego, który dedykowany będzie artystom zajmującym się medium fotografii.