Znamy wyniki naboru na rezydencję dla artystów, architektów i projektantów z Japonii, który przygotowaliśmy we współpracy z EU-Japan Fest.

IRORI, grupa artystów z Japonii, przyjedzie do Wrocławia na rezydencję w lutym 2018 roku. Kenichiro Egami, Yu Ohtani, Mayumi Hirano, Toshiaki Ishikura oraz Shinya Akutagawa będą pracować nad swoim projektem „Indoor Public Space – IRORI (tradycyjne japońskie palenisko) i NABE (japoński  garnek), nawiązując do cytatu z „Księgi Henrykowskiej” (kronika założenia i uposażenia opactwa Cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku): „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”.

Zwycięski projekt dotyczy tworzenia intymnej sfery publicznej. Zwykle ludzie koncentrowali swoje życie na zajęciach w pomieszczeniach, takich jak szycie, gotowanie, pisanie itd. Grupa INORI  chciałaby przywrócić działania rozwijane w północnej części Japonii i połączyć je z wrocławskimi. Plan rezydencji obejmuje badania nad różnymi legendami i opowieściami ludowymi we Wrocławiu i Akita w Japonii, budowanie tradycyjnego japońskiego paleniska w obu miastach, wizyty na Dolnym Śląsku, spotkania i warsztaty z mieszkańcami Wrocławia oraz wiele innych działań.